Życiorys śp. Ojca Jana Franciszka Kołodziejskiego
Ojciec Jan Franciszek Kołodziejski, profes wieczysty i kapłan, jubilat w Zakonie, odszedł do Pana dnia 9 stycznia 2025 r. w hospicjum w Zgierzu. Przeżył 78 lat, w tym 60 lat jako zakonnik i 52 lata w kapłaństwie.
Lata młodzieńcze
Ojciec Jan urodził się 5 stycznia 1947 r. we wsi Głęboka Droga (woj. mazowieckie, gmina Przysucha), jako syn Jana i Marianny z domu Zielińska. Miał jedną siostrę i jednego brata. Został ochrzczony w kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Ruskim Brodzie.
W 1950 r. rodzina przeniosła się do Skarżyska-Kamiennej, gdzie w latach 1954–1961 uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 4. Tam przystąpił do Pierwszej Komunii Świętej oraz sakramentu bierzmowania, którego udzielił bp Piotr Gołębiowski. Już jako chłopiec służył jako ministrant w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Skarżysku-Kamiennej.
Droga zakonna
W 1961 r., mając 14 lat, złożył podanie o przyjęcie do Małego Seminarium Misyjnego w Niepokalanowie, wyrażając pragnienie zostania kapłanem i franciszkaninem. Nowicjat rozpoczął 27 sierpnia 1964 r. w Gnieźnie pod kierunkiem o. Władysława Reguły, przyjmując habit franciszkański i imię zakonne Berard. Pierwszą profesję zakonną złożył 28 sierpnia 1965 r., a wieczystą – 8 grudnia 1970 r. w Krakowie, wracając do imienia chrzcielnego Jan.
Po nowicjacie ukończył Małe Seminarium w Niepokalanowie, a w 1966 r. rozpoczął studia filozoficzne w Łodzi-Łagiewnikach, a następnie teologiczne w Krakowie. Był uznawany za pracowitego i odpowiedzialnego, dzięki czemu powierzono mu funkcję dziekana kleryków. Święcenia kapłańskie przyjął 4 czerwca 1972 r. w Niepokalanowie z rąk bp. Władysława Miziołka.
Posługa kapłańska
Ojciec Jan pracował w wielu miejscach:
• Niepokalanów (1972–1973): nauczanie religii i przewodnictwo w Dziele Powołań.
• Warszawa (od 1976): praca w Biurze Misyjnym Episkopatu, posługa katechety i bibliotekarza.
• Łeba i Lębork: katecheta i duszpasterz Polonii.
• Niepokalanów (1992–1996): kierownik drukarni, organizator pielgrzymek, wiceprezes Telewizji Niepokalanów.
• Suwałki (2000): duszpasterz rodzin i opiekun grup formacyjnych.
• Łódź (2004–2025): posługa w klasztorach na ul. Krasickiego i Dąbrowa.
Ojciec Jan brał udział w organizacji beatyfikacji i kanonizacji św. Maksymiliana Marii Kolbego, bł. Rafała Chylińskiego oraz siedmiu męczenników franciszkańskich. Był cenionym duszpasterzem, spowiednikiem i wykładowcą etyki.
Ostatnie lata
Z powodu pogarszającego się zdrowia, ostatnie dwa i pół roku spędził w hospicjum w Zgierzu, gdzie po przyjęciu sakramentów świętych odszedł do wieczności.
Wdzięczność i modlitwa
Ojciec Jan był świadomy daru powołania i przez całe życie wiernie realizował swoje zobowiązania zakonne i kapłańskie. Dziękujemy Bogu za jego posługę i świadectwo życia. Polecamy go opiece Matki Bożej Niepokalanej, św. Franciszka i wszystkich patronów. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…
Fot. Łukasz Wojtania