sakrament pokuty
„Nie ma na świecie tak wielkiego zła, którego by nie można naprawić łaską sakramentu pokuty".
św. Teresa z Avilla
To dar Bożego miłosierdzia, w którym możemy otrzymać przebaczenie za grzechy i odnowić naszą więź z Bogiem.
Przez wyznanie grzechów przed kapłanem i żal za nie, doświadczamy uzdrowienia oraz odnawiamy swoją duszę.
Spowiedź przynosi pokój serca, wzmacnia naszą duchową drogę i umożliwia głębsze życie w łasce, przybliżając nas do Boga i otwierając na Jego miłość.
Jak dobrze przygotować się do spowiedzi?
- 1. Rachunek sumienia – przeanalizuj swoje życie w świetle Bożych przykazań, Ewangelii i sumienia, szczerze rozważając swoje myśli, słowa i uczynki.
- 2. Żal za grzechy – wzbudź prawdziwe pragnienie zmiany i żal za popełnione grzechy, rozumiejąc, że oddalają one od Boga.
- 3. Mocne postanowienie poprawy – zdecyduj, że będziesz unikać okazji do grzechu i starać się żyć zgodnie z nauką Chrystusa.
- 4. Szczere wyznanie grzechów – podczas spowiedzi, wyznaj wszystkie grzechy, nie ukrywając niczego przed kapłanem, który jest narzędziem Bożego miłosierdzia.
- 5. Zadośćuczynienie – przyjmij pokutę i postaraj się naprawić szkody, jeśli to możliwe, jako wyraz autentycznego nawrócenia.
- Przygotowanie się do sakramentu pokuty z sercem pełnym pokory i otwartości pozwala na głębokie doświadczenie Bożego przebaczenia i uzdrowienia.
- W naszym kościele sakrament spowiedzi sprawowany jest na początku każdej Mszy świętej, w Niedzielę - 15 minut przed Mszą świętą.